Zpět

V Plzeňském kraji vznikají díky ITI nové autobusové terminály

Už letos na podzim dokončí Přeštice, Blovice, Nýřany a Nepomuk nové přestupní terminály. Ty cestujícím zpříjemní přestup z vlaku na autobus.
 Stavba terminálu v Přešticích
Stavba terminálu v Přešticích (foto: Jan Markup)
 
Například v Přešticích jsou hotové obrubníky i základní vrstvy vozovek. „Hotové jsou sanace, protože tu bylo zjištěné neúnosné podloží. Jsou hotové první konstrukční vrstvy vozovek a v současné době se pokládá dlažba na chodníky. Stavba terminálu řeší nádraží pro autobusy, parkovací plochy pro osobní auta a také kolostavy pro cyklisty, které vzniknou u bývalé výpravní budovy Železniční zastávky Přeštice. Potom tu bude kruhový objezd, nové veřejné osvětlení a komunikační sítě pro metropolitní síť města Přeštice,“ popsal stavební dozor Josef Šlechta.
 
Celý přeštický terminál vyjde na 27 milionů korun. Téměř polovinu pokryjí dotace z ITI z Integrovaného regionálního operačního programu, dalších 5,5 milionu zaplatí Plzeňský kraj. Poměrně složitá ovšem byla jednání s Českými drahami, některé jejich pozemky v blízkosti vlakového nádraží totiž město muselo kvůli stavbě terminálu odkoupit.
 Stavba terminálu v PřešticíchStavba terminálu v Přešticích (foto: Jan Markup)

Dlouhá jednání nakonec přinesla zdárné řešení

„Dá se říct, že se jednalo o alfu a omegu celé této záležitosti, protože bez pozemků Českých drah by nebylo možné splnit patřičná kritéria, a tudíž i čerpat dotační prostředky. S Českými drahami jsme téměř dva roky vyjednávali o rozsahu koupě, a hlavně o ceně. V průběhu jednání a upřesňování prodeje, jsme došli k částce zhruba 70 procent původně navrhované částky,“ řekl přeštický starosta Karel Naxera.

Podobné autobusové terminály jako v Přešticích vznikají také v Nýřanech, Blovicích a Nepomuku. Rozpočty se podle manažera projektu Tomáše Doksanského pohybují od 25 do 40 milionů korun. V budoucnu by se podobné terminály mohly stavět i na dalších místech.

Přeštický přestupní terminál musí podle dohody dokončený a předaný městu nejpozději do konce září tohoto roku.

Originál článku včetně audio verze naleznete na https://plzen.rozhlas.cz/ve-ctyrech-mestech-plzenskeho-kraje-vznikaji-nove-autobusove-terminaly-8017029.

Zdroj: plzen.rozhlas.cz

22.07.2019